ZABAWY

TAJEMNICZE ŚLADY ...

Wiek dziecka: 3-, 4 - latek

 

Cele:

  • kształtowanie wyobraźni przestrzennej

  • dopasowanie kształtu do jego uproszczonej formy

  • przestrzeganie zasad ustalonych na potrzeby zabawy

 

Rekwizyty: Foremki, którymi dzieci bawią się na plaży

 

Miejsce zabawy: Plaża z przygotowanym miejscem, gdzie będzie mokry piasek

 

Co warto wiedzieć o zabawie? Jest ona przeznaczona tylko dla dzieci młodszych, ponieważ dla 5,6 latków nie stanowi już problemu dopasowanie foremki do jej uproszczonego odbicia w piasku. Myślę więc, że w dużo mniejszym stopniu zainteresowałaby je ta zabawa. Utrudnieniem dla dzieci młodszych jest to, że odbity kształt jest przeciwieństwem tego z foremki (na foremce jest wypukły, a w piasku wychodzi wklęsły).

 

Przebieg: Rodzic prosi dziecko żeby na chwilę się odwróciło i nie podglądało. W tym czasie wybieramy jedną z foremek i odciskamy ją w piasku (wypukłą stroną wbijając w ziemię). Robimy to w ten sposób, żeby powstał wyraźny odcisk foremki. Następnie prosimy dziecko żeby się odwróciło i powiedziało, która to foremka zostawiła ten ślad. Dziecko wybiera spośród wszystkich kształtów ten właściwy i głośno mówi jaki to kształt (np. rybka, jabłko). Dla sprawdzenia możemy poprosić dziecko o przyłożenie właściwej jego zdaniem foremki.

 

Wskazówki: Ważnym celem przy tej zabawie jest nauczenie dziecka przestrzegania zasad. Starajmy się, aby nie podglądało. Jeśli zauważamy że tak robi uprzedźmy, że zakończymy zabawę jeśli jeszcze raz się to zdarzy i dotrzymajmy tego słowa. Dziecko przyswoi sobie ważną zasadę wielu zabaw: uczciwe przestrzeganie reguł.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA