ZABAWY

JAKI TO PREZENT?

Wiek dziecka:od 3 r.ż.

 

Cele:

  • ćwiczenie syntezy wzrokowej

  • doskonalenie spostrzegawczości

 

Rekwizyty:

kolorowanki lub jakieś obrazki związane z ulubionymi prezentami gwiazdkowymi dzieci.

 

Miejsce zabawy:

dom

 

Przebieg:

Obrazki do zabawy najlepiej będzie przygotować wcześniej. Jeśli są na cienkim papierze, podklejmy je sztywną kartką bloku technicznego, żeby łatwiej było je układać i żeby nie zniszczyły się zbyt szybko. Następnie poprzecinajmy je na części. Ich ilość jest zależna od wieku (możliwości) dziecka. Dziecku trzyletniemu na początek wystarczą 4 elementy (dzielone liniami pod kątem prostym). Cztero- i pięciolatkom możemy przygotować układankę z 6 i 8 elementów. Jeśli poradzi siebie z łatwiejszą, dajemy mu coraz trudniejszą układankę. W przypadku 6-latków zacznijmy od 8 elementów i zwiększajmy poziom trudności. Dla dzieci starszych cięcie linii może być pod skosem.

Teraz czas wprowadzić dziecko w zabawę. Opowiedzmy mu (pokazując elementy układanki), że jest na nich rysunek prezentu, który jakieś dziecko przysłało do Świętego Mikołaja. Niestety rysunek podczas długiej drogi zniszczył się i Św. Mikołaj nie potrafi odgadnąć, co miało na myśli dziecko. Pomóżmy mu układając obrazek, aby mógł podarować ten prezent.

 

Wskazówki:

Pamiętajmy o tym, że ta sama liczba elementów może być jednym razem łatwa do zrobienia dla dziecka, a innym nie. Jest to zależne od tego jak wykonany jest obrazek. Dla dzieci młodszych lepsze są duże elementy, wyraźne linie, dla starszych obrazki mogą zawierać więcej drobniejszych elementów.

Można użyć do tej zabawy również kart pocztowych, na których są narysowane przedmioty mogące być prezentami. Wtedy już nie musimy ich usztywniać kartonem.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA