Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2017

Zespół Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śląskich

Drugiego kwietnia 2017r. Nastąpiła inauguracja „niebieskiego”miesiąca, był to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na całym świecie zapalono niebieskie światła na najważniejszych obiektach i zabytkach, takich jak Biały Dom (USA), czy Piramida Cheopsa w Gizie (Egipt). W Polsce rozpoczęto obchody pod hasłem „Chcemy być sobą!”.

Dlaczego nie MY? Zespół Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śląskich „zapalił się na niebiesko” po raz pierwszy 3 kwietnia b.r. z inicjatywy nauczyciela terapeuty p. Agnieszki Dyli. Happening połączony z uświadamianiem dzieci i młodzieży w temacie zaburzeń ze spektrum autyzmu miał na celu wyrażenie solidarności z rodzicami i uczniami naszej szkoły, gdyż wiemy z jakimi trudnościami borykają się na codzień. Chcemy aby szkoła była dla wszystkich uczniów drugim domem, gdzie jest atmosfera zrozumienia i życzliwości. Bez wiedzy trudno o zrozumienie, dlatego konieczne są tego typu akcje, w celu uświadamiania młodych ludzi i uwrażliwiania na odmienności. Uczniowie z Zespołem Aspergera mogą być ciekawymi i wspaniałymi przyjaciółmi, trzeba tylko otworzyć się na ich lepsze poznanie, bo wewnątrz kryją "supermoce".

W tym szczególnym dniu obowiązywał niebieski strój i panowała wspaniała atmosfera.

Celem nadrzędnym było uświadomienie rówieśników w temacie autyzmu. Do akcji włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Wychowawcy uświadamiali dzieci i młodzież podczas lekcji z wychowawcą, poprzez czytanie bajek, projekcję filmów, pogadanki, czy inne metody w formie zabawowej. Klasy wykonały plakaty na temat : „Z głową w chmurach” i „Chcemy być sobą” szkoła zamieniła się w niebo pełne błękitnych motyli i chmur. Klasy otrzymały tabele, gdzie mogły zbierać punkty: w formie graficznej klasy I-III i liczbowej IV-VI i Gimnazjum, za określoną aktywność. Wychowawcy wykonali wraz z uczniami gazetki klasowe.

W poniedziałek rano do najmłodszych uczniów naszej szkoły zawitał gość specjalny- Steve-ulubieniec dzieci z popularnej gry Minecraft, który częstował niebieskimi cukierkami i wręczał nagrody dla wychowawców oraz balony. Słodki poczęstunek i upominki sfinansowało Stowarzyszenie „Lodołamacz”.

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w prelekcji na temat Autyzmu i Zespołu Aspergera, gdzie pozyskali informacje o objawach i przyczynach różnych zachowań osób z ZA. Wiedza i zrozumienie pozwolą budować atmosferę życzliwości w zespole klasowym, a przede wszystkim ułatwią kontakty społeczne wśród rówieśników. Obalaliśmy mity o autyzmie i obejrzeliśmy filmy: „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” i „Tacy jak Wy”. Dla uczniów gimnazjum odbyły się warsztaty z pokazem multimedialnym: „Zwyczajni-niezwyczajni”, przygotowane przez p.Justynę Jaskułę i jej klasę 2a. Zaangażowane klasy otrzymały certyfikaty.

Najmłodsi brali udział w zabawie integracyjnej z elementami arteterapii. Była świetna zabawa i możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek z innych klas, którzy mają podobne zainteresowania.

W tym dniu psycholog szkolny przygotowała ulotki informacyjne dla uczniów i rodziców, Wychowawczynie świetlicy malowały roześmiane buzie, a punktem kulminacyjnym było wspólne zdjęcie wykonane z lotu ptaka. Myślę,że już nikt w Zespole Szkół Integracyjnych nie jest „Zielony” w temacie Autyzmu.

Autor tekstu:Agnieszka Dyla

Zdjęcia Autor: Anna Babij

     

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA