RECENZJE PORADNIKA

"Śmiech, zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym"

"Śmiech, zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym"
Julia Moor"... metodą prób i błędów udało mi się odkryć "tyle drzwi", przez które nauczyłam się przenikać do jego (syna) świata, a on nawet nie zdawał sobie z tego sprawy." - to fragmet z wprowadzenia do tej świetnej książki, której autorką jest Juli Moor - psycholog, mama chłopca z autyzmem. To połączenie dało jej bardzo wnikliwe spojrzenie na autyzm swojego dziecka oraz na to, jak ona może sobie z nim poradzić, jak może pomóc jemu i sobie w codziennym funkcjonowaniu. Julia Moor w swojej książce pragnie podzielić się doświadczeniami z innymi rodzicami oraz wszystkimi, którzy pracują z dziećmi z autyzmem.

"Śmiech, zabawa i nauka..." to pozycja, która jest ciekawa pod wieloma względami. Po pierwsze autorka ma bardzo eklektyczne podejście do autyzmu. W swoich radach i w sposobie dzielenia się doświadczeniem łączy ona bowiem podejście behawioralne (gdy wyjaśnia dlaczego tak ważny jest system nagradzania dziecka, jak ja wzmacniać, itp.) oraz podejście niedyrektywne, gdy w początkowych fazach nauki zabawy z własnym dzieckiem proponuje podążanie za nim, wykonywanie tych samych czynności do momentu, gdy nie zwróci ono uwagi na nas. Drugim bardzo ciekawym aspektem tej ksiązki jest fakt, jak jest ona skonstruowana. W początkowej części autorka podaje kilka głównych zasad dotyczących zabawy z dzieckiem z autyzmem, następnie podaje pogrupowane wiele przykładów konkretnych działań i tego, jak daną zabawę wdrażać. To, co jest bardzo pomocne, to indywidualne historie, którymi wzbogacona jest ta pozycja. Juli Moor przytacza przykłady konkretnych dzieci i ich rodziców oraz sposoby, które oni wykorzystali podczas nauki zabawy.

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, ma jasną i klarowną konstrukcję. Dodatkowo na jej końcu znajdziemy wzory obrazków, które możemy użyć w porządkowaniu układu dnia, czy czynności jakie będziemy wykonywac z naszym dzieckiem. Podczas czytania tej pozycji nie spodziewałam się większych niespodzianek, traktowałam ją raczej jako bardzo dobry, trafny i pomocny podręcznik. Jednak rafiłam na sformułowanie bardzo mocne, które mnie poruszyło. Julia Moor proponuje, jako jedną z form nagrody zezwolenie na czynności autostymulacyjne dziecka. Jest to oczywiście bardzo kontrowersyjne, niejednokrotnie spotykałam się ze zwolennikami, ale i przeciwnikami takiego postępowania. Autorka zwraca jednak uwagę na to, jakie korzyści mogą z tego wypłynąć. Dodatkowo akapit rozważań na ten temat kończy zdaniem "ważne, abyś zdał sobie sprawę, że twoje dziecko po prostu ma prawo do wyrażania siebie takim jakim jest, co oznacza również ekspresję swojego autyzmu.

"Śmiech, zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym" to świetna książka dla rodziców małych dzieci, którzy uczą się spędzać z nimi czas wesoło, miło, ale też z korzyściami rozwojowymi dla ich dziecka. Pozycję polecam również pedagogom specjalnym, psychologom i logopedom, oraz wszystkim, którzy pracują z dziećmi z autyzmem. Pomaga ona uporządkować swoją wiedzę oraz wnosi wiele interesujących pomysłów do terapii.

 

Weronika Kumaszka

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA