RECENZJE PORADNIKA

"Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice" R. Kijak

Książka „Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice” to kolejne zagłębienie się Remigiusza Kijaka w intymne tematy codziennego życia osób niepełnosprawnych intelektualnie. Opisywane w niej badania dotyczą w głównej mierze związków jakie tworzą osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu głębszym (umiarkowanym i znacznym). Autor prowadząc rozmowy z 71 parami dotyka wielu tematów życia intymnego i codziennego. Analizuje otoczenie, które buduje świat tych osób, od rodziców, przez dalszą rodzinę, aż do nauczycieli i nieznajomych.

Badania i rozmowy zapisane na kartach książki będą szczególnie cenne dla wszystkich, którzy pracują z młodzieżą niepełnosprawną, jak i dla rodzin tych osób. Wywiady z parami są niezwykle poruszające, dogłębne i niekiedy bardzo intymne. Autor wykonał ogromną pracę badając bardzo wąską grupę osób niepełnosprawnych intelektualnie. Podczas lektury książki nachodzi refleksja, że życie każdego z nas nie jest determinowane tylko przez nas samych, ale to kim jesteśmy, jacy staliśmy w dorosłym życiu, w ogromnej mierze zależy od osób, które nas dotychczas otaczały.

Myślę, że każdy nauczyciel, rodzic, siostra czy brat, a nawet sąsiad osoby niepełnosprawnej intelektualnie, po przeczytaniu tej książki uwierzy, że bycie niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu umiarkowanym czy znacznym ogranicza o wiele mniej, niż często zakładamy. Uwierzy, że od nas, terapeutów, rodziców, znajomych zależy to, czy w dorosłym życiu będą oni szczęśliwi jako partnerzy, małżonkowie i rodzice.

Badania Remigiusza Kijaka nie są rewolucyjne, a ewolucyjne. Wpisują się w aktualne trendy pedagogiki specjalnej kroczącej ku dorosłości i seksualności. Otwierają kolejne drzwi, dotykają tabu jakim są związki osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym. Tematyka poruszana w książce jest kontrowersyjna, a historie par często smutne. Jest to jednak pozycja bardzo ważna i wartościowa dla wszystkich związanych z osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym i umiarkowanym.

 

Adam Wilgorski

 

Zapraszamy do zakupu książki na stronie Wydawnictwa Impuls Oficyna

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA