ZABAWY

Zabawy glutami czyli stymulacja zmysłu dotyku

Czasami to, co przez jednych jest odbierane jako przyjemne, dla innych jest obrzydliwe. Dlatego też jedni uwielbiają się przytulać, a inni stronią od bliskich kontaktów z drugim człowiekiem. Dlatego właśnie warto od samego początku zwracać uwagę jak reaguje dziecko kiedy dotyka i jest dotykane. Czy lubi być przytulane, brane na ręce, czy toleruje masaż, kąpiel, czy cierpliwie znosi wykonywanie czynności pielęgnacyjnych? Już na tak wczesnym etapie możemy wiele zaobserwować. Wczesne rozpoznanie nieprawidłowości jest szansą na sukces. Zmiana sposoby dotykania, stymulacja dotykowa i przede wszystkim uświadomienie rodzicowi, że jego dziecko płacze, bo jest nadwrażliwe na dotyk, a nie dlatego, że nie toleruje rodzica, to naprawdę wiele.
Ze starszymi dziećmi warto bawić się wszelkiego rodzaju masami, może to być zwykła kasza jaglana, budyń lub kisiel, ale możemy posłużyć się również kupnymi masami, powszechnie zwanymi glutami. Część z nich ma dodatkowe właściwości: zmieniają kolor, wydają dźwięki, przyciągają magnes czy odbijają się od ziemi jak piłeczka. Zabawa nimi to również okazja to wielu eksperymentów.

 

Marta Baj-Lieder - logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI, terapeuta ręki, nauczyciel. Certyfikowany instruktor masażu Shantala oraz doradca noszenia w chuście wg szkoły ClauWi. Współliderka Klubu Ratatuj-miejsca powstałego z inicjatywy Fundacji Rodzic-Dziecko,  gdzie rodzice wraz z dziećmi do lat 3 mogą się bezpłatnie spotykać. Autorka książki “Barwy świata” wydanej nakładem wydawnictwa Harmonia. Ekspert na ogólnopolskich portalach parentingowych. Organizator szkoleń dla logopedów, nauczycieli i rodziców. Prywatnie żona, mama oraz właścicielka kota, który uwielbia śnieg i kąpiele.  Właściciel Centrum Terapii Logop

 

tekst umieszczony za zgodą autorki (http://www.sensorycznaintegracja.blogspot.com/)

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA