ZABAWY

W KTÓRĄ STRONĘ?

Wiek dziecka: od 5 r.ż.

 

Cele:

  • ustalanie kierunków w przestrzeni

  • posługiwanie się nazwami: w prawo, w lewo

  • wydłużenie uwagi dziecka na jednej czynności

 

Rekwizyty: brak

 

Miejsce zabawy: podróż samochodem

 

Co warto wiedzieć o zabawie? Znajomość kierunków w przestrzeni jest bardzo ważną umiejętnością, którą powinien opanować każdy przedszkolak. Jest to podstawą do dalszej nauki pisania i czytania. Pozwala na prawidłowe odróżnianie liter o podobnym wyglądzie. Rozwija również orientację przestrzenną.

 

Przebieg: Zachęcamy dziecko do zabawy, która polega na odgadywaniu, w która stronę skręcił nasz samochód. Przed wykonaniem manewru skręcania na skrzyżowaniu poprośmy dziecko, żeby przyjrzało się tej czynności i wymieniło nazwę strony. Jeśli odpowie źle motywujmy je do dalszej zabawy i od razu poprawmy błąd. Im więcej razy będzie próbowało, tym lepiej zapamięta w końcu prawidłowe strony.

 

Wskazówki: Jeśli widzimy, że dziecko sobie ciężko radzi z naszym zadaniem, proponuję ułatwić rozpoznawanie kierunków. Możemy wtedy oznaczyć w wybrany sposób dłonie dziecka. Narysować np. literkę P i L (to w przypadku, jeśli dziecko zna już wygląd liter) lub nałożyć frotki w dwóch kolorach na dłonie (mogą być też wstążki, bransoletki). Po jakimś czasie (może być w drodze powrotnej z wakacji) próbujemy powtórzyć zabawę już bez oznaczeń na obu dłoniach.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA