ZABAWY

UBIERANIE CHOINKI

Wiek dziecka: od 3 lat

 

Cele:

  • Znajomość i stosowanie w praktyce pojęć: nad, pod, za, obok, wysoko, nisko

  • Kultywowanie rodzinnych tradycji

  • Utrwalenie nazw kolorów, wielkości

 

 

Rekwizyty:

choinka, ozdoby choinkowe (takie jakie są w naszym zbiorze)

 

Miejsce zabawy:dom

 

Przebieg:

W dniu ubierania choinki z dziećmi, dodajmy trochę niezwykłości do tej czynności, bo przecież dla Maluchów jest to niezwykła chwila.

Wstęp może być następujący:

Ubieranie choinki to bardzo ważne wydarzenie. Czy chcesz mi w tym pomóc? Widziałam Świętego Mikołaja, który uwielbia, kiedy dzieci ubierają choinkę. Powiedział mi, jak chciałby, żeby wyglądała nasza choinka. Pomożesz mi, żeby nasza choinka podobała się Świętemu Mikołajowi? To ja będę mówiła, w którym miejscu trzeba powiesić ozdoby, a ty będziesz wieszał/a. Zostaniesz elfem, czyli pomocnikiem Św. Mikołaja.

Teraz rodzic daje polecenia np.:

Dużą czerwoną bombkę powieś nisko, niebieską małą bombkę nad czerwoną, pajacyka powieś między żółtą i czerwoną bombką, itd.

 

Wskazówki:

Dzieci trzyletnie znają jeszcze mało określeń położenia przedmiotów w przestrzeni, dlatego w ich przypadku wystarczy zastosować pojęcia wysoko, nisko, chyba że znają więcej. Wystarczy to sprawdzić raz zadając polecenie, jeśli widzimy, że dziecko ma problemy z jej wykonaniem, spróbujmy wtedy wprowadzić jedno nieznane pojęcie, żeby za dużo nie zamieszać dziecku wieloma. Jeśli podczas wspólnego ubierania choinki pozna jedno nowe pojęcie i utrwali wcześniej poznane to już dużo. Na tyle, na ile kojarzą kolory, prośmy je również o wyszukanie w pudełku konkretnej ozdoby np. dzwoneczka w kolorze czerwonym.

Dla wielu dzieci postać Świętego Mikołaja jest jeszcze w tym wieku bardzo ważna. Pozwólmy im w dzieciństwie zachować wiarę w Jego istnienie a przy okazji zachowamy tradycję świąteczną

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA