ZABAWY

ŚWIĄTECZNE SŁOWA

Wiek dziecka:6 lat

 

Cele:

  • znajomość liczb w aspekcie porządkowym (pierwszy, drugi,...)

  • utrwalenie kształtu liter, próby ich zapisywania

  • usprawnianie myślenia logicznego i wnioskowania

 

 

Rekwizyty:

kartka papieru, flamastry

 

Miejsce zabawy:

pokój, najlepiej przy biurku

 

Co warto wiedzieć o zabawie?

Jest to dobra okazja do porozmawiania z dzieckiem na temat Świąt (jako rozwinięcie odgadywanych słów), podzielenia się swoimi wspomnieniami. To, jak zabawa będzie przebiegała, w dużej mierze zależy od rodzica. On ustala słowa, które zostaną użyte i tematy, jakie chce z dzieckiem poruszyć.

 

Przebieg:

Proponujemy dziecku zabawę polegającą na odgadywaniu słów związanych ze Świętym Mikołajem, Świętami Bożego Narodzenia.

Pierwsze zadanie dla przedszkolaka to prawidłowe zapisanie liczby liter. Rodzic informuje dziecko, że odgadywane słowo ma 6 liter (można ułatwić zadanie podpowiadając, że jest to coś, co można zobaczyć na choince). Prosimy dziecko, żeby narysowało 6 kresek na przygotowanej kartce:

 

__ __ __ __ __ __

 

Teraz podajemy dziecku wskazówkę, że trzecia litera to będzie M. Zadaniem dziecka jest przeliczyć pola i wpisać w miejscu trzeciej kreski literę M.

__ __ M __ __ __

 

Pytamy dziecko czy ma już pomysł, co to za słowo. Jeśli nie, podajemy następna literę – piąta litera to K. Prawidłowy zapis powinien teraz wyglądać tak:

__ __ M __ K __

 

Możemy, po każdym odgadniętym słowie, przyznawać dziecku punkty. Za każde wolne pole (czyli literkę, której nie podaliśmy dziecku) jeden punkt. Na tym etapie zabawy dziecko zdobyłoby 4 takie punkty, bo są jeszcze 4 nieznane litery. Punktami mogą być np. kółeczka, słoneczka, gwiazdki lub inne wymyślone przez nas znaczki.

Przykładowe słowa: bombka, gwiazdka, prezent, choinka, wigilia, opłatek, ...itp

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA