ZABAWY

SKĄD SŁYSZYSZ DZWONEK?

Wiek dziecka: 3 – 6 lat

 

Cele:

  • Kształtowanie wrażliwości słuchowej

  • Uaktywnianie zmysłu słuchu

  • Wyciszenie dziecka

 

Rekwizyty:

Dzwoneczek o delikatnym dźwięku (dla dzieci z młodszych grup przedszkolnych może być głośniejszy).

 

Miejsce zabawy: przestronne pomieszczenie w mieszkaniu

 

Co warto wiedzieć o zabawie?

Jest to zabawa wyciszająca. Dobra przed snem, pozwala odzyskać wewnętrzny spokój i usprawnić zasypianie. Również w ciągu dnia, kiedy zależy nam na wyciszeniu dziecka. Jest to dobry sposób, żeby sprawdzić czy nasze dziecko ma dobry słuch.

 

Przebieg:

Rodzic prosi dziecko, żeby usiadło na środku pokoju „po turecku”, zamknęło oczy i spuściło głowę w dół (dla pewności, że nie podgląda). Teraz dzwonimy dzwoneczkiem i pytamy czy dziecko słyszy. Następnie informujemy, że będziemy chodzili w różne strony z dzwoneczkiem, czasami nim zadzwonimy, a zadaniem dziecka będzie wskazać ręką z której strony słyszy dźwięk.

Dla dzieci 3-4 letnich można uprościć zabawę – nie wskazują one miejsca, wystarczy, że będą dawały znać, jak usłyszą dźwięk dzwonka. Mogą wtedy powiedzieć „dzyń” lub „dzwoni” albo zasygnalizować to podnosząc rękę do góry.

 

Wskazówki:

Dobrze jest, kiedy podczas zabawy nie towarzyszą nam hałasy dochodzące z podwórka lub innego pomieszczenia. Gdy jest cicho łatwiej dziecku skoncentrować się. Rodzic stara się poruszać po pokoju tak, żeby dziecko nie słyszało w którą stronę się przemieszcza.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA