ZABAWY

SAMOGŁOSKI I SPÓŁGŁOSKI

Wiek dziecka: 6 lat

 

Cele:

  • Umiejętność podziału słów na samogłoski i spółgłoski

  • Dokonywanie analizy i syntezy słuchowej

  • Usprawnianie motoryki wielkiej

  • Kształtowanie logicznego myślenia

 

Rekwizyty: patyk lub kreda do narysowania figur

 

Miejsce zabawy: podwórko, plac zabaw, itp.

 

Co warto wiedzieć o zabawie?

Dla dzieci 6-letnich ważna jest nauka odróżniania samogłosek od spółgłosek. W tej zabawie na pewno nie będą odczuwały, że jest dla nich nauka (chociaż jest to oczywiste) ale świetna zabawa.

 

Przebieg:

Rodzic rysuje dziecku szeroką drogę (ok. 3m.), na której umieszcza koła i trójkąty (patrz obrazek). Opowiada przy tym krótką fabułę zabawy: to jest rzeka, a w niej okrągłe i trójkątne kamienie. Trzeba po nich przejść na druga stronę, ale to nie wszystko. Na kamień trójkątny możesz stanąć tylko wtedy, kiedy wypowiesz spółgłoskę, a na okrągły, kiedy wymienisz samogłoskę. Jest wiele możliwości przejścia.

Proponujemy dziecku, aby spróbowało zacząć w dowolnym miejscu „rzeki”. Możemy też najpierw pokazać jak to zrobić.

 

Gdy dziecko będzie już dobrze sobie radzić z rozróżnianiem samogłosek i spółgłosek, można zaproponować następny krok. Tym razem, dziecko wymyśla słowo, a przy wymawianiu go i podziale na głoski przeskakuje na drugi brzeg. Jest to pokazane na rysunku na przykładzie słowa LALKA.

 

Rys.

 

 

Wskazówki do zabawy:

Przy rysowaniu figur ważne jest aby odstępy między nimi nie były za duże. Dziecko powinno swobodnie przeskakiwać z jednego „kamyka” na drugi.

Należy też pamiętać o tym, żeby wymawiać spółgłoski krótko, np. K, a nie kyyy, aby dziecko nie miało problemu z różnicowaniem głosek.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA