ZABAWY

SAMOCHODY W TUNELU

Wiek dziecka: od 3 lat

 

Cele:

  • Usprawnianie pamięci, poszerzanie pojemności pamięci krótkotrwałej

  • Odtwarzanie kolejności występowania przedmiotów według określonej cechy

  • Utrwalenie znajomości kolorów (u chłopców 6 letnich, nazw marek samochodów)

 

Rekwizyty:

Samochody (narysowane własnoręcznie i wycięte z kolorowego papieru lub wycięte z czasopism) dobrze, aby było ich co najmniej 5 i aby miały wyraźne kolory.

Tunel – długi kawałek ciemnego papieru, karton lub inna dostępna w domu rzecz nadająca się na tunel.

 

Miejsce zabawy: pokój

 

Co warto wiedzieć o zabawie:

Dobrze by było, aby tę zabawę przeprowadzili tatusiowie. Wielu z nich interesuje się motoryzacją, będą więc mieli okazję do spędzenia miło czasu ze swoim dzieckiem.

 

Przebieg:

Rozpoczynamy zabawę od czterech różnokolorowych samochodów. Ustawiamy je kolejno jeden za drugim, np. na dywanie, tak jakby poruszały się po jednopasmowej ulicy. Następnie, prosimy dziecko o wymienienie kolorów kolejnych samochodów. Informujemy dziecko, że samochody wjadą do tunelu, w którym nie wolno wyprzedzać, więc wyjadą w tej samej kolejności. Prosimy dziecko żeby jeszcze raz spojrzało na samochody, bo za chwilę wjadą do tunelu. Bierzemy ciemny karton, i nasuwamy go na samochody tak, aby żaden z nich nie wystawał i pytamy dziecko: „Jakiego koloru samochód wyjedzie jako pierwszy?”, Który będzie drugi? itd.

 

Wskazówki:

W zabawie z chłopcami sześcioletnimi (lub dziewczynkami, które się tym interesują) można zamienić kolory na marki samochodów. Można je narysować razem z dzieckiem z przodu każdego wyciętego przez nas auta lub wybrać z czasopism zdjęcia, na których widoczny jest znaczek marki samochodu. Pozostałe reguły zabawy są takie same.

 

Komentarze

6 listopada 2019
14:09
czarodziejka08
super pomysł:-)

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA