ZABAWY

Poznaj po zapachu…

Wiek dziecka: 5,6 lat

 

Cele:

  • wielozmysłowe poznawanie otoczenia

  • wyostrzanie zmysłu węchu

  • poszerzenie wiedzy na temat przypraw

 

Rekwizyty: przeprawy dostępne w kuchni, opaska na oczy.

 

Miejsce zabawy: kuchnia

 

Co warto wiedzieć o zabawie:

Dzieci bardzo lubią wspólne przygotowywanie posiłków, pomoc dorosłym w pracach w kuchni. Wykorzystajmy ich naturalny zapał do wspólnej zabawy i nauki. Proponuję zabawę dzieciom od 5 roku życia, ponieważ dzieci młodsze rozpoznają jeszcze niewiele przypraw i trudno im czasami zaklasyfikować je odpowiednio. Z tego powodu poniższa zabawa byłaby dla nich trudna. Możemy po prostu młodszym dzieciom dać do powąchania jakąś przyprawę, powiedzieć jej nazwę, a przy następnej okazji zapytać czy pamięta. W ten sposób będzie przyswajało nowe nazwy.

 

Przebieg:

Zawiązujemy dziecku oczy i dajemy do powąchania jakąś przyprawę o wyraźnym zapachu. Kiedy rozpozna, co to jest, dajemy następną. Można przy okazji prosić dziecko o informacje, do czego używa się danej przyprawy lub samemu o tym opowiedzieć. Zabawę możemy zakończyć wspólnym gotowaniem potrawy, do której używamy przypraw. Dziecko jest naszym pomocnikiem i podaje te przyprawy, które są nam potrzebne.

 

Wskazówki:

Ważne jest ustalenie na początku zasad zabawy: „dzisiaj twoje oczy odpoczywają, za to pracują rączki i buzia. Umawiamy się, że oczy są zawiązane i nie podglądasz, inaczej przerywamy zabawę.”

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA