ZABAWY

PESTKI OWOCÓW

Wiek dziecka: od 3 r.ż.*

 

Cele:

- zachęcanie dziecka do kosztowania różnych owoców

- znajomość nazw owoców

- porównywanie wielkości, używanie słów: duże, małe, większe, mniejsze

- rozwijanie spostrzegawczości

 

Rekwizyty:

różne owoce pestkowe

 

Miejsce zabawy:

najlepiej kuchnia ewentualnie pokój lub też podwórko (piknik na kocu)

 

Co warto wiedzieć o zabawie?

* Dzieci trzyletnie (uwzględnione w tej zabawie) mają jeszcze mało informacji i dla nich zabawę należy przeprowadzić w okrojonym zarysie. Wystarczy jak będą miały okazje nauczyć się nazw owoców oraz używać pojęć: duże, małe.


Przebieg:

Owoce układamy na tacy i pytamy dziecko czy wie, co każdy z tych owoców ma w środku. (Ustalamy, że jest to pestka albo wiele pestek). Proponujemy dziecku, aby wybrało swój ulubiony owoc i spróbowało w nim odnaleźć pestkę (pestki). Najlepiej to zrobić zjadając owoc. Kiedy dziecko już zje, rodzic wybiera owoc dla siebie i szuka pestki.

Teraz możemy porównać obie pestki między sobą:

- Jaka jest twoja?

- Która jest większa?

- Czym się różnią pestki?

Kiedy wyczerpiemy przekaz informacji na temat tych dwu pestek proponujemy zjedzenie kolejnych owoców. Możemy tym razem jeść jednocześnie z dzieckiem. Znów porównujemy pestki.

Gdy mamy ich już kilka, możemy zaproponować układanie od największej do najmniejszej.

 

Rozszerzenie zabawy dla 6-latków:

Dla dzieci starszych – 6 l., możemy zaproponować kolejne zadanie, aby zapamiętało które owoce mają pojedyncze, duże pestki (brzoskwinia, śliwka, morela, liczi,…), a które dużo małych pestek (jabłko, winogrono, gruszka, papaja, …).

Utrwalajmy z dzieckiem tę wiedzę. Np. przy zakupie kolejnych owoców możemy poprosić 6-latka żeby podzielił owoce w dwa zbiory: 1 – owoce z jedna pestką, 2 – owoce z wieloma małymi pestkami.

 

Wskazówki :

Jeśli zgromadziliśmy dużo owoców i dziecko nie jest w stanie już ich zjadać, żeby odnaleźć pestkę możemy zaproponować przekrojenie owocu i wydobycie pestki. Wtedy z pozostałych owoców zróbmy sałatkę, wstawmy do lodówki i dziecko może ją zjeść za jakiś czas.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA