ZABAWY

KTÓRE TO PIĘTRO?

Wiek dziecka: 5,6 lat

 

 

Cele:

  • Usprawnianie przeliczania w zakresie 1 – 10

  • Używanie liczb w aspekcie porządkowym (pierwszy, drugi, itd.)

  • Kojarzenie zapisu cyfry z jego odpowiednikiem dźwiękowym

 

 

Rekwizyty:

zabawki (pluszaki), cyferki 1 – 10, można wykorzystać cyfry z zabawek np. z gąbkowych układanek z literkami i cyferkami lub z Danonków (magnesy z cyframi)

 

 

Miejsce zabawy:

Schody domu. Kiedy nie ma w naszym mieszkaniu schodów możemy wykonać je z dzieckiem z klocków, tylko wtedy potrzebne są mniejsze zabawki, żeby się zmieściły na schodku.

 

 

Co warto wiedzieć o zabawie?

Dobra zabawa na pochmurne, deszczowe dni, długie wieczory. Ciekawa dla dziecka, a poza tym kształcąca umiejętności matematyczne.

 

 

Przebieg:

Przynosimy pod schodki cyfry i maskotki dziecka. Wymyślamy historyjkę, która będzie bazą do działań. Możemy powiedzieć, że schody to blok i każdy schodek to piętro w bloku. Każda zabawka mieszka na innym piętrze. Trzeba będzie ją zawieźć. Układamy z dzieckiem na kolejnych schodkach – piętrach cyfry, przeliczamy głośno: to jest pierwsze piętro, to drugie, itd.

Gdy ułożymy wszystkie cyfry na schodkach zaczynamy zabawę. Prosimy, żeby dziecko zawiozło misia na trzecie piętro do jego domu. Dziecko wybiera z zabawek misia, głośno przelicza mijając piętra i stawiając na każdym pluszaka, aż dotrze do właściwej cyfry. W ten sposób utrwala liczby w aspekcie porządkowym. Wybieramy kolejną zabawkę dziecka i mówimy na które piętro ma ją zawieźć.

 

 

Wskazówki:

Dla dzieci pięcioletnich proponuję użyć w zabawie 5 – 6 schodków. Dla sześciolatków może być więcej.

Możemy w dowolny sposób rozwijać zabawę dodając np. historyjkę, że zwierzątka chcą się nawzajem odwiedzać. Jeśli słonik chce odwiedzić misia będzie jechał w górę czy w dół? O ile pięter?

Niektórzy rodzice nie lubią zabaw dziecka przy schodach (nie jest to zbyt bezpieczne miejsce), ale jeśli odpowiednio wyjaśnimy dziecku i poprosimy, żeby robiło to tylko z nami nie powinno być problemu. Jeżeli mamy do wyboru różne schody wybierzmy te mniej strome.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA