ZABAWY

KTO JEDZIE DO PRACY?

Wiek dziecka: 5 - 6 lat

 

Cele:

  • Poszerzanie wiedzy na temat różnych zawodów

  • Poznanie atrybutów ludzi wykonujących różne zawody

  • Wspomaganie myślenia logicznego i wnioskowania

  • Usprawnianie motoryki wielkiej

  • Rozwijanie pamięci

 

Rekwizyty:

Dostępne w domu przedmioty kojarzące się z wymienionymi w zabawie zawodami, kartka papieru, flamastry lub kredki.

 

Miejsce zabawy:duże pomieszczenie w domu (pokój)

 

Co warto wiedzieć o zabawie?

Poszerza ona wiedzę dziecka na temat różnych zawodów.

Na wstępie wręczamy dziecku kartkę i prosimy o narysowanie pociągu, który będzie miał co najmniej 5 wagonów. Będzie nam to potrzebne do zabawy.

 

Przebieg:

Dziecko jedzie dookoła pokoju naśladując pociąg. Jest maszynistą, który na każdej stacji zatrzymuje się i może zabrać jednego pasażera, ale wtedy, gdy odgadnie, kim ten pasażer jest i jaki ma zawód. W trakcie jazdy rodzic recytuje słowa wiersza:

 

Jedzie pociąg poprzez miasta,

Zbliża się następna stacja,

Na peronie czeka człowiek,

Kto to taki ty odpowiedz:

 

Gdy wiersz się kończy maszynista zatrzymuje pociąg, a rodzic zadaje zagadkę np.: jest to osoba, która sadza swoich klientów na fotelu, ma w ręce grzebień i nożyczki, zmienia coś w naszym wyglądzie itd. Jak dziecko odgadnie, że chodzi o fryzjera, jego zadaniem jest w pierwszym wagoniku pociągu narysować jakiś przedmiot, którym się posługuje ta osoba w pracy. W przypadku fryzjera może to być grzebień, nożyczki, lub jeszcze coś innego. Po narysowaniu dziecko rusza pociągiem do następnej stacji, a rodzic recytuje wiersz.

Po dojechaniu do każdej stacji zadaniem dziecka jest wymienienie, kto już jedzie w jego pociągu – tych zawodów będzie coraz więcej, a my sprawdzamy czy dziecko pamięta jakie osoby po kolei wsiadały. Może się to odbywać na dwa sposoby: dziecko stara się wymienić kolejne osoby z pamięci lub jeśli sobie nie radzi z pomocą narysowanych przez siebie atrybutów tych osób w pociągu.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA