ZABAWY

KOLOROWE OWOCE I WARZYWA

Wiek dziecka: 3,4 latek

 

Cele:

- nauka kolorów

- ćwiczenie spostrzegawczości

- segregowanie przedmiotów do zbiorów według określonej cechy

- przyswojenie nazw owoców i warzyw

 

Rekwizyty:

warzywa i owoce w różnych kolorach, duże naczynie i talerzyki (najlepiej plastikowe)

 

Miejsce zabawy:

dowolne, gdzie jest dużo miejsca, dobre jest miejsce przy stole


 

Przebieg:

Przygotowujemy dostępne nam w domu owoce i warzywa w jednym dużym naczyniu. Prosimy dziecko, żeby wybrało jakiś owoc lub warzywo i powiedziało, jaki ma kolor. Pytamy czy jest więcej owoców/warzyw w tym kolorze. Jeśli tak, niech wybierze wszystkie i położy na jeden talerzyk. Następnie pytamy czy coś jest np. w kolorze żółtym. Prosimy o zgromadzenie tych owoców/warzyw na drugim talerzyku. Postępujemy tak do czasu posegregowania wszystkich owoców/warzyw.

Teraz na każdym z talerzyków jest inny kolor owoców i warzyw.

Możemy zacząć zabawę w rozróżnianie kolorów a przy okazji naukę nazw owoców i warzyw. Mówimy np. podaj mi żółtą gruszkę. Jeśli dziecko już zna kolor żółty jego zadaniem będzie tylko dokonać wyboru, która to na talerzyku z żółtymi rzeczami jest gruszka. Ma okazję wtedy przećwiczyć nazwy owoców i warzyw.

Następna prośba np.: podaj mi proszę zielonego ogórka. Dziecko wyszukuje dane warzywo.

Możemy poprosić o znalezienie dwóch owoców: czerwone jabłuszko spotkało żółtą fasolkę. Dziecko ma je zdjąć z talerzyków i położyć razem przed sobą.

 

Wskazówki:

Dobrze jest dodawać jakąś fabułę i „ożywić” nasze owoce i warzywa. Dzieci to lubią i łatwiej wchodzą w zabawę. Jeśli czujemy się dobrze w wymyślaniu bajek możemy taką stworzyć o warzywach. Dziecko wybiera wtedy postaci (owoce, warzywa), o których opowiadamy.

Przykład: jabłuszko spadło z drzewa i zaczęło turlać się po trawie. Nagle spotkało inny owoc – żółty, soczysty i nie taki okrągły jak ono ale bardziej podłużny (tutaj dziecko może zgadywać po opisie co to za owoc). Była to gruszka, która płakała, bo czuła się bardzo samotna. Jabłko pocieszyło ja i powiedziało, że na pewno znajdzie przyjaciół, tylko musi zacząć szukać. Oba owoce zaczęły się wiec turlać aż napotkały na drodze cos okrągłego, czerwonego, z cieniutką skórka i zielonymi gałązkami na czubku głowy (pomidor)…itd.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA