ZABAWY

CO ZNIKNĘŁO?

Wiek dziecka: od 4 lat

 

Cele:

  • Doskonalenie pamięci wzrokowej

  • Ćwiczenie szybkości kojarzenia

  • Usprawnianie motoryki małej

 

Rekwizyty: bąk do kręcenia (dziecięca zabawka)

 

Miejsce zabawy: pokój

 

Przebieg:

Rodzic prosi dziecko o przyniesienie kilku drobnych przedmiotów z pokoju. W przypadku 4-latków zaczynamy od 4, 5 przedmiotów i zwiększamy ich liczbę, gdy widzimy, że dziecko dobrze sobie radzi.

Siadamy z dzieckiem naprzeciwko siebie i oglądamy przedmioty, nazywamy je (przy okazji rodzic może sprawdzić, czy dziecko zna nazwę każdego z przedmiotów). Po obejrzeniu rozkładamy je w rządku między sobą. Dajemy dziecku bąka do ręki, prosimy żeby odwróciło się plecami do nas i nakręciło zabawkę. My w tym czasie recytujemy krótki dwuwiersz (patrz niżej) i w tym samym czasie zabieramy jedna z zabawek (chowamy do ręki, jeśli jest duża – za siebie).

Buczy kolorowy bąk,

Co do moich wzięłam rąk?

Po tych słowach dziecko puszcza nakręconego bąka, odwraca się do nas przodem i zgaduje, co schował rodzic, którego przedmiotu brakuje. Ma na to czas dopóki kręci się zabawka. Dobrze jest użyć bąka, który wydaje dźwięk podczas kręcenia się, wtedy dziecko nie musi się odwracać, żeby popatrzeć ile ma jeszcze czasu na odgadnięcie zagadki.

 

Wskazówki:

Bąk, którego dziecko nakręca jest po to, żebyodciągnąć je od czynności, którą wykonuje rodzic. Podglądanie często jest silniejsze od reguł zabawy i wyjaśnień, że tak nie robimy, bo to nie fair. W tym przypadku dziecko chce jak najlepiej nakręcić zabawkę i jest tym zajęte w momencie, kiedy chowamy przed nim dany przedmiot.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA