ZABAWY

CO ROBIĘ?

Wiek dziecka: bez ograniczeń

 

Cele:

  • Uwrażliwianie percepcji słuchowej

  • Rozwijanie słuchu fonematycznego

  • Wyciszenie dziecka

 

Rekwizyty:

różne przedmioty (codziennego użytku) znajdujące się w pokoju lub kuchni

 

Miejsce zabawy:

pomieszczenie w domu, gdzie jest dużo przedmiotów, które wydają dźwięki.

 

Co warto wiedzieć o zabawie?

Możemy się bawić z dzieckiem w dowolnym czasie. Ale jest to również dobra okazja do zajęcia dziecka, kiedy musimy coś zrobić, a ono chce koniecznie przebywać w naszym towarzystwie. Jedyny warunek z naszej strony jest wtedy taki, że dziecko siada sobie gdzieś w pobliżu i słucha.

 

Przebieg:

Prosimy dziecko, żeby zakryło oczy, a my w tym czasie wykonamy jakąś czynność (która wiąże się z wydawaniem dźwięków). Zadaniem dziecka jest powiedzieć co robi rodzic.

Przykłady takich czynności to: odkręcanie kranu, uderzanie łyżeczką w szklankę, włączenie kontaktu, włączenie gazu, przykrywanie garnka pokrywką, klaskanie w ręce, włączanie urządzeń (np. mikser, sokowirówka, itp.).

 

 

Wskazówki:

Czasami dzieci mogą mieć problemy z przestrzeganiem zasady zamykania oczu i nie podglądania. Zachęćmy je wtedy ukazując sensowność zabawy wyłącznie wtedy, gdy trzymamy się tej zasady. Dzieci młodsze szybciej zmęczy ta zabawa, a dokładniej siedzenie w jednym miejscu, kontrolujmy więc ich zachowanie. Jeśli nasza pociecha kręci się, nie chce współpracować to znak, że pora zmienić jej aktywność na inną.

 

 

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA