Tata do zadań specjalnych

Tata do zadań specjalnych - Jak zacząć rozmowę

 

Ostatnio zastanawialiśmy się, jakie umiejętności są niezbędne, by móc nawiązać pierwszy dialog z dzieckiem. Dialog na poziomie spojrzeń, prostych gestów. Dziś zastanowimy się, jak porozmawiać z dzieckiem, które nie mówi.

 

W swojej praktyce bardzo często spotykam smutne, wręcz depresyjne dzieci, które nie potrafią skomunikować się z otoczeniem. Przekonanie otoczenia ale także specjalistów, że należy dziecko za wszelką cenę uczyć mówić jest bardzo niebezpieczne. Pamiętam, kiedy pewna mała dziewczynka przeszła niezwykłą metamorfozę. Z płaczliwego, sfrustrowanego i nieszczęśliwego dziecka w radosną, ciekawą świata istotę. Na tą zmianę potrzebowała zaledwie kilkunastu tygodni. Zastanawiasz się, co w tym czasie zaszło? A może sam chciałbyś spróbować pomóc Twojemu dziecku w komunikacji?

 

Najpierw musisz zaakceptować fakt, że mowa werbalna jest ostatnim ogniwem w łańcuszku pod nazwą "komunikacja". To nie jest łatwe. Potem, musisz dokonać prawdziwego aktu wiary - uwierzyć , że każdy sposób komunikacji jest lepszy niż jej brak w oczekiwaniu na mowę. Na końcu zaufać mojemu doświadczeniu i wiedzy wielu mądrzejszych niż ja, którzy mówią, że jeśli dziecko może mówić - to z pewnością zacznie, bo mowa jest najłatwiejszym kanałem porozumiewania się. Jeżeli więc dziecko będzie wiedziało po co ma się komunikować, jak zgłaszać własne potrzeby, opowiadać o tym, co dla niego ciekawe, dzielić się spostrzeżeniami aż w końcu - wyrażać siebie jako człowieka - będzie chciało zrobić to jak najszybciej i tak, by jak najwięcej osób je zrozumiało.

 

A teraz pomyśl, jak wiele można przekazać za pomocą obrazu, jeszcze zanim zacznie się mówić. 

 

 

Joanna Ławicka - Pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Prezes zarządu Fundacji Prodeste od 2013 r. Autorka popularnej książki "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera".

 

 

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA