Tata do zadań specjalnych

Tata do zadań specjalnych - Sojusznik

Zdarzają się takie chwile, kiedy wszystko wydaje się bez sensu. Patrzysz na swoją córkę, kiedy w rozpaczy gryzie się po rękach. Patrzysz na swojego syna, który bezsilnie leży na podłodze i miarowo uderza w nią głową. Słyszysz wściekły krzyk swojego dziecka, a ten trwa, trwa i trwa…

I tępym ostrzem wbija się, prosto w Twój mózg…

 

W takich sytuacjach nawet nawiększy twardziel wymięka. Do wszystkiego dochodzi bezradność pozostałych członków rodziny i ten lęk, który wpełza między Was wszystkich.

 

Nie pozwól sobie wmówić, że celem powinno być wyeliminowanie „trudnego zachowania” Twojego dziecka. Właśnie w tym momencie między Wami dzieje się coś, co możesz naprawdę dobrze wykorzystać. I ono i Ty czujecie dokładnie to samo - lęk, frustrację, złość, bezsilność, smutek, żal, wściekłość… Nieważne, że przyczyny są inne. Między Wami zachodzi porozumienie emocji. Czując podobnie - stajesz się odczuwalny dla swojego dziecka. Człowiek w silnych emocjach niewiele rozumie, ale doskonale rezonuje z uczuciami drugiego człowieka.

 

Daj poczuć swojej córce, swojemu synowi, że ratunkiem w takich chwilach jest drugi, bliski człowiek. Pozwól Twojemu dziecku oprzeć się na Tobie. Jesteś silny. Jeżeli nie Ty, kto uniesie jego cierpienie?

 

To właśnie Ty możesz, czując dokładnie to samo, co Ono powiedzieć mu:

  • widzę, że jesteś bardzo smutna

  • widzę, że jesteś bezradny

  • słyszę, że jesteś wściekły

  • rozumiem, że tęsknisz

  • myślę, że potrzebujesz….

 

No właśnie. Teraz już wiesz.

Twoje dziecko potrzebuje w Tobie sojusznika.

 

 

Joanna Ławicka - Pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Prezes zarządu Fundacji Prodeste od 2013 r. Autorka popularnej książki "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera".

 

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA