Tata do zadań specjalnych

Tata do zadań specjalnych - początki

Oczekując dziecka marzysz. O tym, jak będziesz grać z synem w piłkę, chodził po górach, wprowadzał w świat kobiet. O tym, że córkę będziesz traktował jak małą księżniczkę, obsypywał pieszczotami, chodził z nią na spacery i jak dumny będziesz patrząc na jej rozkwitającą urodę i mądrość. Dziś nie wiesz co robić.

. Marzenia umknęły, w głowie kłębi się tysiące myśli. Właśnie dowiedziałeś się, że Twoje dziecko ma autyzm.

Na początku jest szok. To naturalne. Będziesz czuł się zdradzony przez życie, oszukany. Pozwól sobie na emocje. Nie udawaj twardziela - tak, mama dziecka będzie potrzebować Twojego wsparcia, ale Ty też masz swoje odczucia.

Często w tym momencie zaczyna się zmieniać relacja między rodzicami dziecka. Czy zauważyłeś, że kiedy jesteście w gabinecie lekarza, terapeuty, rehabilitanta zwykle będą oni zwracać się do mamy dziecka? Nie pozwól sobie, byś był na uboczu. Masz prawo pytać, wiedzieć i działać

.

Jestem terapeutką osób ze spektrum autyzmu. Spróbuję opowiedzieć Ci o Twoim dziecku. Każdego dnia spotykam wielu rodziców, także ojców - zagubionych, bezradnych, przestraszonych. Cieszę się, gdy po kilku miesiącach wracają coraz bardziej uśmiechnięci, kiedy widzę pierwsze oznaki wracającego do ich domów szczęścia. Kiedy widzę silnych ojców trzymających za rączki czy na rękach swoje dziecko.

 

Jesteś tatą do zadań specjalnych. Doświadczysz w życiu wielu trudnych chwil, ale także wielu pięknych. Chcę, żebyś znów zobaczył w swoim dziecku tego syna i córkę ze swoich marzeń. Dzisiaj, kiedy dowiedziałeś się, że Twoje dziecko ma autyzm, nie wiesz jeszcze nic o jego przyszłości. Tak samo, jak nic nie wiedziałeś, kiedy było w ciele matki. Zacznij marzyć, zacznij znów myśleć o swoim dziecku jak o człowieku, który może osiągać cele i byś szczęśliwe w przyszłości.

A Ty będziesz, możesz być jego przewodnikiem, jego drogowskazem, jego siłą.

Jesteś Tatą do zadań specjalnych.

 

 

Joanna Ławicka - Pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Prezes zarządu Fundacji Prodeste od 2013 r. Autorka popularnej książki "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera".

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA