Tata do zadań specjalnych

Tata do zadań specjalnych - Mogę więcej

 

Niepełnosprawność - termin ten oznacza ni mniej ni więcej lecz tylko fakt, że człowiek ma niższy poziom sprawności, niż określona normami "przeciętna jednostka". Każdy z nas ma jakieś obszary niższej sprawności. Z uwagi jednak na prawidłowy poziom w pozostałych sferach rozwoju, nie mamy większych problemów, by radzić sobie w pełni samodzielnie przedzierając się przez życie.

 

Dziecko z autyzmem ma tych przeszkód wiele. Nie oznacza to jednak, że nie posiada także mocnych stron, które można skutecznie wspierać. Żeby jednak je zobaczyć , trzeba najpierw zaakceptować fakt, że nie wszystko uda mu się osiągnąć i byś może w niektórych obszarach będzie zawsze wymagało jakiejś pomocy ze strony innych osób.

 

Zastanówmy się, co może Twoje dziecko? Na pewno często słyszałeś, czego nie może, nie potrafi. Przygotowano Cię byś może na najgorsze scenariusze. Mówiono Ci, że będzie wymagało dużo opieki.

 

Chciałabym zastąpić słowo "opieka" słowem "wyobraźnia". Tak - Twoje dziecko będzie wymagało od Ciebie dużo wyobraźni. Wyobraź sobie swoją córkę, swojego syna jako człowieka szczęśliwego. Nie roześmianego, nie beztroskiego. Szczęśliwego.

 

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko jest świadome siebie - zna swoje ograniczenia i możliwości. Wie, co wychodzi mu dobrze a w czym potrzebuje pomocy. Wie kim jest. To jest droga do własnego, osobistego szczęścia każdego człowieka. Chociaż dziś może to boleć, Twoje dziecko ma prawo do tego by realizować siebie na tyle, na ile ma zasobów. I chociaż dziś może to wydać Ci się dziwne - ma pewnością więcej możliwości, niż jesteś w stanie zauważyć. Spróbuj porozmawiać ze swoim synem, ze swoją córką. Nie możesz? Możesz. Nie ma dzieci, które nie mogą się komunikować. Twoje dziecko chce Ci powiedzieć dużo rzeczy - spróbujemy poszukać na to sposobów? Nie pozwól sobie powiedzieć, że Twoje dziecko potrzebuje tylko opieki. Ono potrzebuje też wymagań, jasnych granic, oczekiwań i.... Twoich marzeń. Może więcej. Może więcej potrzebuje. Może więcej może.

 

Joanna Ławicka - Pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Prezes zarządu Fundacji Prodeste od 2013 r. Autorka popularnej książki "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera".

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA