Scenariusze zajęć

Poznajemy zwierzęta z wiejskiego podwórka

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-4 LETNICH

 

Cele ogólne:

  • tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność skupiania uwagi

  • dostrzeganie i opisywanie relacji między przedmiotami i zjawiskami

  • wywołanie radosnego nastroju sprzyjającego dobrej zabawie

 

Cele szczegółowe:

  • znają znaczenie słowa „przygoda”

  • nazywają zwierzątka występujące w wierszu

  • potrafią wyodrębnić je z pozostałych

  • potrafią podzielić piłki ze względu na wielkość (duże- małe)

  • potrafią podzielić piłki ze względu na kolor (czerwone, niebieskie, żółte, zielone)

 

Środki wspomagające:

tekst wiersza, kolorowe piłki, sylwety zwierząt, nagrania muzyczne.

 

Przebieg zajęcia:

 

  1. Pląs integracyjny „Wszyscy są”

 

Wszyscy są, witam was

zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole

Jestem ja – każdy wskazuje na siebie

Jesteś ty – każdy wskazuje na inne dziecko

Raz, dwa, trzy – trzy klaśnięcia w swoje dłonie.

 

  1. Wspólne dochodzenie do zrozumienia przez dzieci pojęcia „przygoda”.

Dzieci podają przykłady przygód, jakie im się ostatnio przytrafiły.

Czy przygoda zawsze kończy się szczęśliwie?

Posłuchajcie, co przydarzyło się pewnej piłce, która wyskoczyła

z domu.

 

3. Słuchanie wiersza D. Gellner pt. „Piłka”

 

 

Po cichutku, po kryjomu

Wyskoczyła piłka z domu

Hop! Hop! W górę! W dół

Przeskoczyła świata pół

Zatrzymała się pod płotem

Zatańczyła z burym kotem

Hop! Hop! Raz i dwa

Obudziła złego psa!

Gdzie jest teraz? Pośród kaczek.

Kaczki kwaczą: kto tak skacze?

Ale piłka dalej zmyka

Patrzcie! Wpadła do kurnika

Hop! Hop! W górę! W dół

Przestraszyła stado kur!

Gdy odpocząć chciała chwilę

Siadły na niej dwa motyle

Każdy z nich pomyślał tak:

Jaki duży, piękny kwiat!

Biała koza, biała nóżką

Potoczyła piłkę dróżką.

Pędzi piłka w stronę wiadra

Bęc! Do zimnej wody wpadła!

  • Oj! Do licha! – rzekła brzydko

Chcę do domu! I to szybko!

Choć nie miała wcale nóg

Przeskoczyła – hop! – przez próg

Zatrzasnęła z hukiem drzwi

I pod łóżkiem grzecznie śpi.

 

  1. Analiza treści wiersza:

  • czy wiersz był wesoły czy smutny?

  • co cię najbardziej rozbawiło/zasmuciło?

  • gdzie to wszystko się wydarzyło?

  • jakie zwierzątka spotkała piłka?

 

  1. Zabawa dydaktyczna „Które zwierzątka spotkała piłka?

Dzieci oglądają sylwety zwierząt, nazywają je, odkładają w wyznaczone miejsce te, które piłka spotkała podczas swojej przygody.

 

  1. Wyczarowanie piłek – powtarzanie rymowanki:

 

Czary – mary, hokus – pokus

To nasze zaklęcie

Niech tu zaraz w naszej sali

Kosz z piłkami będzie!

 

  1. Zabawy z piłkami

  • oglądanie piłek

  • segregowanie ich na małe i duże

  • segregowanie ich wg kolorów

  • rzucanie piłką do kosza

 

  1. Refleksja na zakończenie „Gdybyś był piłką, koło którego zwierzątka

zatrzymałbyś się …, dlaczego? …” – połóż swoją piłkę obok tego

zwierzątka.

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA