RECENZJE PORADNIKA

Autyzm przełom w podejściu

Autyzm coraz częściej bywa rozpatrywany nie tylko z perspektywy opisu konkretnego zaburzenia rozwojowego, ale i jako paleta cech, która nie musi stanowić o patologicznym stanie, w którym znajduje się żywy organizm ludzki, ale jako sposób, w który można realizować przygodę zwaną życiem.

Książka Autyzm przełom w podejściu jest pierwszą lekturą, która ukazała się w Polsce, dotyczącą szczegółów Programu Son-Rise. Wcześniej o Metodzie Opcji przeczytać można było na kartkach Przebudzenia naszego syna, ale to dopiero wcześniej wspomniana książka, jest merytoryczną próbą opisania niedyrektywnego podejścia prezentowanego w ramach tej metody.

Coraz więcej i coraz częściej mówi się nie tylko o konieczności rehabilitowania i terapeutyzowania osób z autyzmem, ale i o jakości tych działań. Program Son-Rise na piedestale swych oddziaływań stawia kwestię nastawienia osoby, która tych oddziaływań dokonuje. Autyzm traktowany jest tu przede wszystkim jako zaburzenie relacji społecznych i na ich „naprawie” się skupia. Jest to opis terapii więzi, dialogu i nawiązywania z osobą autystyczną relacyjności, która według autorów tej metody jest budulcem innych, zaburzonych z racji autyzmu, umiejętności. Kwestia nastawienia jest kluczem, który pomóc ma w akceptacji pojawienia się trudności rozwojowych. W książce odnaleźć możemy techniki niezbędne do realizacji programu. Dowiadujemy się, czym jest dołączanie, jak ważne jest zbudowanie motywacji u osoby z autyzmem i kreatywność prowadzącego zajęcia. Podstawy metody opcji opisane są w kluczu kontakt wzrokowy-komunikacja werbalna-czas skupienia na interakcji i elastyczność. Książka stanowi kompendium wiedzy o programie son-rise. Przeznaczona zarówno dla profesjonalistów zajmujących się na co dzień osobami z autyzmem jak i dla rodziców i bliskich tych osób. Zawiera dużo ciekawych wskazówek do pracy i zaraża podejściem pełnym szacunku, wiary i miłości dla osób z autyzmem.

Anna Krzyszczuk

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA