RECENZJE PORADNIKA

"Wargi parskają i pięknie głoski wypowiadają. Ćwiczenia logopedyczne dla starszaka" Aleksandra Sadowska – Krajewska

Sprawny aparat artykulacyjny to niezwykle ważny element prawidłowego rozwoju mowy. Żmudna praca nad prawidłową realizacją głosek, usprawnianiem mięśni ust czy toru oddechowego może powodować zniechęcenie u dzieci, dlatego ważne jest wspomaganie się wartościowymi pomocami dydaktycznymi, które zachęcą do zabawy. Jedną z nich jest książka Wargi parskają i pięknie głoski wypowiadają. Ćwiczenia logopedyczne dla starszaka. Została ona wydana w formacie A4, zawiera wiele krótkich opowiastek logopedycznych okraszonych ilustracjami Marceliny Krzemińskiej. Przeznaczona jest dla dzieci od 4. do 6. roku życia. Jak pisze autorka – „Może być wykorzystywana do samodzielnej pracy z dzieckiem zarówno przez terapeutów, jak i rodziców”.

Zaletą publikacji Wargi parskają… jest podanie celu ćwiczenia przy każdej historyjce, co przydatne jest szczególnie rodzicom i początkującym terapeutom. Historyjki to zadania, które dzieci mają wykonać językiem, wargami itp. Uważam, że lepszym rozwiązaniem byłoby nadanie im rymów, by polecenia te były łatwiej przyswajane, choć i zastosowana forma jest łatwa w odbiorze. Urozmaiceniem ćwiczeń – a tym samym dodatkowym walorem publikacji – jest wskazanie innych form pracy z dzieckiem np. kolorowanie skrawków papieru, łączenie kropek w książce, rozmowa na temat ulubionej książki czy rysowanie wymyślonego stworka.

Publikacja Wydawnictwa Impuls jest odpowiedzią na potrzeby logopedów, pedagogów, rodziców a przede wszystkim dzieci, którzy w trudzie swojej pracy terapeutycznej poszukują nowych, aktywizujących form usprawniania aparatu artykulacyjnego, rozwijania słuchu fonologicznego jak również rozwijania percepcji słuchowej dzieci i wzbogacania ich słownika czynnego.

 

Dr Agnieszka Gandzel

Centrum edukacji Gama

 

Zapraszamy do zakupu książki na stronie Oficyny Wydanwiczej Impuls

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA