RECENZJE PORADNIKA

"Jestem inny. Moje wskazówki dla aspich, ich rodzin i terapeutów" John Elder Robison

Twórca książki to człowiek z diagnozą Zespołu Aspergera, który o swoim „innym funkcjonowaniu” dowiedział się w wieku czterdziestu lat.

Publikacja ta to w pewnym sensie kontynuacja wcześniejszej pozycji autora, zatytułowanej „Patrz mi w oczy”, ubogacona o dodatkowe obserwacje, przemyślenia oraz spojrzenia innych osób.

J. E. Robison w swojej książce porusza kwestie , które nieobce są osobom z Zespołem Aspergera. Mówi o tym z czym borykają się one na co dzień. Rozdział poświęcony rytuałom, manieryzmom wyjaśnia, czym są one w istocie dla autora, dlaczego „ich używa”. Tłumaczy ogrom wysiłku jaki włożył w to, by nie utrudniały mu one funkcjonowania w społeczeństwie i sposoby dzięki jakimi udało mu się to osiągnąć. W dalszych rozdziałach porusza temat emocji. Nie znajdziemy tu przekazu jaki jest dostępny w większości literatury związanej z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. To co w tej książce jest wyjątkowe i ubogacające to właśnie wyjaśnienie postawy człowieka zza drugiej strony barykady. Nie przeczytamy o tradycyjnym modelu problemów z jakimi mierzą się osoby autystyczne w zakresie emocji. Zamiast tego poznamy ten świat od środka, odczuwanie i postrzeganie go przez osobę , która w nim żyje. Nie jak dotychczas - dzięki ocenie kogoś z zewnątrz. Inne wątki, o których mowa to : konwersacja, relacje z innymi ludźmi czy sensoryka. Każdy z nich jest skarbnicą wiedzy, konfrontującą czytelnika z poziomem swojej generalizacji i stygmatyzacji osób autystycznych. Autor wspomina również o istotności szukania swoich mocnych stron, przedstawia historię własnego sukcesu, tak zawodowego jak i prywatnego. Rozdział ten może stanowić niemałe wsparcie dla osób z ZA, ale również ogromną motywację do działania dla osób neurotypowych.

Z początkiem zagłębiania się w te pozycję, można odczuć, że J. E. Robison jest mocno jednokierunkowy w swoim postrzeganiu zaburzeń ze spektrum autyzmu i nie pozostawia w temacie pola do dyskusji. Wraz z kolejnymi rozdziałami dosadnie wyjaśnia swój punkt widzenia, popierając go licznymi przykładami z własnego doświadczenia. Argumenty te pozwalają rzeczywiście zrozumieć jego spojrzenie na ZA a na pewno przemodelować sposób patrzenia na to zaburzenie neurorozwojowe przez czytelnika.

Podsumowując „Jestem inny” to książka, którą powinien przeczytać każdy student pedagogiki, terapeuta, rodzic, ktoś kto pragnie udoskonalać swoje interakcje międzyludzkie oraz każda osoba z Zespołem Aspergera. Dodatkowym atutem jest indeks „aspergerowskich zachowań”, umieszczony na końcu książki. Każde z zachowań ma swój odnośnik do konkretnego opisu w książce, co jest wielkim ułatwieniem w przełożeniu i zrozumieniu naukowego języka na konkretne zachowania i sytuacje. Książka, która mimo, że rozpatruje trudne rzeczy nie przeraża, a wręcz daje osobom z diagnozą i ich rodzinom ogrom nadziei oraz porządkuje informacje związane z ZA.

 

 

Paulina Ulińska

 

Książkę można zakupić na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA