RECENZJE PORADNIKA

„Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem” Ellen Notbohm

Książka Ellen Notbohm „Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem” to kolejna pozycja wydana pod skrzydłami Uniwersytetu Jagiellońskiego dotycząca autyzmu. Książka jest propozycją udoskonaloną, ponieważ już wcześniej, w okrojonej formie, można było zapoznać się z jej treściami. Publikacja jest o tyle ciekawa, że w pośredniej formie oddaje głos osobie ze spektrum autyzmu. Trudno nie szukać odpowiedzi dotyczących sposobu myślenia i działania osób z ASD u źródła, czyli u nich samych. Ich głos jest nieoceniony i niepodważalnie najważniejszy w dyskursie o autyzmie.

Autorka książki jest mamą dorosłego już mężczyzny z diagnozą autyzmu. Nie jest wykształconym psychiatrą, psychologiem, ani pedagogiem specjalnym, ale z racji osobistej sytuacji biograficznej, zaczęła żywo i aktywnie działać w środowisku związanym z ASD. Ellen Notbohm zachęca do dzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi książki i urealnia swoją prośbę podając: adres e-mail, facebook i twitter.

Książka zasadza się na tytułowych dziesięciu rzeczach, o których chciałoby nam powiedzieć dziecko z autyzmem. Każdej z tych rzeczy, autorka poświęca osobny rozdział, który szerzej opisuje przesłanie, tzw. Dekalogu osób z ASD. Rozdziały te, napisane są językiem popularnonaukowym, przystępnym dla szerokiej grupy odbiorców. Pod koniec publikacji, autorka dzieli się z czytelnikami osobistą historią związaną z jej synem o imieniu Bryce. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie przed indeksem pytań do refleksji i dyskusji. Z perspektywy już prawie byłej studentki, uważam, że to świetny materiał na tematy prac naukowych i zagadnienia do egzaminów.

Podsumowując, narracja książki snuta jest dookoła kilku poglądów, które powinny stanowić oś w dyskursie o autyzmie. Autorka jako emisariuszka osób z ASD, z całkowitym szacunkiem dla ich jestestwa, podkreśla wagę oddania głosu samym Zainteresowanym. Książka uwypukla fakt, że język kształtuje myślenie i w związku z tym, zachęca do refleksji, nad jego używaniem w diagnozie, terapii, ale i w opisie funkcjonowania osób z autyzmem. Publikacja jest swoistym poradnikiem o wyjątkowym rodzicielstwie, ale autorka słusznie zauważa, ze każde rodzicielstwo, takim mianem można określić.

Anna Krzyszczuk

 

 

Książkę otrzymaliśmy do recenzji z Wydawnictwa Uniwwersytetu Jagiellońskiego. Można ją zakupić tu

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA