Grupa OPP

Kim jesteśmy?

Poradnik Autystyczny to długo oczekiwane spełnienie marzeń wielu osób, które poszukują informacji na temat autyzmu. 
Zrobiliśmy już dużo, ale uważamy, że można zrobić jeszcze WIĘCEJ! Z tego powodu zapragnęliśmy załozyć grupę OPP. Jest to organizacja zupełnie inna niż wszystkie, nie nastawiona jak inne na terapię czy diagnozę dzieci. Wierzymy, że wszystko co planujemy uda się dzięki naszej determinacji oraz wsparciu, które nam Państwo okażą.

Nasza organizacja to coś więcej niż kolejna organizacja oferująca terapię czy diagnozę osobom z autyzmem. Tworzymy organizację, która ma za zadanie działać na rzecz osób z autyzmem, aby te w przyszłości miały zapewnione jak najlepsze możliwości rozwoju. I chodzi nam zarówno o podopiecznych, jak też i ich opiekunów.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju. Oznacza to, że u osób nim dotkniętych, obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Dotyczą one przede wszystkim funkcjonowania społecznego, komunikacji, a także ograniczonych, powtarzających się i stereotypowych wzorców zachowania, zainteresowań i aktywności. Bardzo często osoby z autyzmem charakteryzuje także odmienne odbieranie wrażeń zmysłowych, niechęć do spożywania pokarmów o określonej konsystencji, czy zaburzenia cyklu snu i czuwania. Autyzm często występuje łącznie z upośledzeniem umysłowym. Niegdyś sądzono, że upośledzenie umysłowe dotyka aż 75% osób z autyzmem. Całe szczęście statystyki te ulegają stopniowemu poprawieniu. 

Zobacz w 51 sekund co słyszy, widzi i czuje osoba z autyzmem!Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkumiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć można go zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, często następuje to dopiero około 3, 4, czy 5-ego roku życia, a nawet w wieku szkolnym! Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń.

Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia "spektrum zaburzeń autystycznych". Należy podkreślić, że autyzm pozostawiony bez odpowiedniej terapii, może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Im szybsza diagnoza i podjęcie terapii, tym większe szanse w przyszłości na samodzielność.

Aż 1 na 100 dzieci jest dotkniętych autyzmem!


Widzimy potrzebę dokonania zmian w tym, jak wygląda postrzeganie autyzmu w Polsce.
Nasze działania nastawione są nie tylko na wcześniejsze wykrywanie autyzmu (tu wspieramy np. takie organizacje jak Synapsis), ale też na społeczne postrzeganie autyzmu jako zaburzenia, a nie choroby psychicznej. 
Dwukrotnie już zrealizowaliśmy podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmy bezpłatne ogólnopolskie konsultacje dla rodziców, by mogli oni sprawdzić, czy ich dzieci rozwijają się prawidłowo. Konsultacje te objęte były patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka. 


Mamy wiele pracy, ale nie boimy się jej!!! 
Nasza praca to: prowadzenie strony www, gdzie zawarte jest kompednium wiedzy, równolegle prowadzona jest strona na portalu społecznościowym facebook, dla rodziców prowadzimy również wirtualną grupę wsparcia, udzielamy porad dotyczących miejsc wartych wyjazów wakacyjnych (turnusów rehabilitacyjnych). 


Stanowimy grupę przyjaciół, która na co dzień ma własne dzieci ze spektrum autyzmu. W naszej działalności PASJA spotyka się z ZAANGAŻOWANIEM. 


Nasz zapał i ideały dostrzegło już wiele osób. Jesteśmy za to niezwykle wdzięczne i cieszymy się z każdego słowa wsparcia i uznania, które napędza nas do działania na jeszcze większą skalę po to, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z rad zawartych na portalu Poradnik Autystyczny. 
Serdeczne podziękowania za wsparcie Grupy OPP Poradnik Autystyczny.

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA