DYI

Przeplatanki - nawlekanki

Przeplatanki, nawlekanki; na rynku dostępne pod różnymi nazwami, drewniane, z tworzywa sztucznego, ze sztywnego kartonu, w różnych kolorach i kształtach. Niestety większość ma jedną wadę, posiadają niewielkie otworki, co sprawia, że małe lub mało-sprawne rączki, nie radzą sobie z nimi. Ponieważ w pracy z dzieckiem dążymy do tego by dziecko odnosiło sukces, zadanie zawsze musimy dostosować do dziecka. Dlatego stworzyłam swój własny sposób na przeplatanki.
Wystarczy kawałek sztywnego kartonu (im sztywniejszy, tym mniej wygina się pod paluszkami dziecka), sznurek, sznurowadło, włóczka lub tasiemka (materiał gruby i sztywny będzie łatwiejszy na początek), nożyczki. Kształt zależy od nas lub od zainteresowań naszego dziecka. Ja wykonałam najprostszy czyli guzik, a w nim dwa małe otwory. Jeśli chcemy by nasza przewlekanka nabrała kolorów, możemy razem z  dzieckiem ją pomalować, w moim przypadku było to malowanie palcami.
Co to daje? Już samo przygotowywanie nawlekanki to usprawnianie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz stymulacja zmysłu dotyku, a oprócz tego sporo dobrej zabawy:)Za każdym razem możemy zmieniać sznurek, w zależności od tego z czego będzie on wykonany, różne wrażenia odczuje pod paluszkami nasze dziecko.
 

Marta Baj-Lieder - logopeda wczesnej interwencji, terapeuta SI, terapeuta ręki, nauczyciel. Certyfikowany instruktor masażu Shantala oraz doradca noszenia w chuście wg szkoły ClauWi. Współliderka Klubu Ratatuj-miejsca powstałego z inicjatywy Fundacji Rodzic-Dziecko,  gdzie rodzice wraz z dziećmi do lat 3 mogą się bezpłatnie spotykać. Autorka książki “Barwy świata” wydanej nakładem wydawnictwa Harmonia. Ekspert na ogólnopolskich portalach parentingowych. Organizator szkoleń dla logopedów, nauczycieli i rodziców. Prywatnie żona, mama oraz właścicielka kota, który uwielbia śnieg i kąpiele.  Właściciel Centrum Terapii Logop

tekst umieszczony za zgodą autorki (http://www.sensorycznaintegracja.blogspot.com/)

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA