DYI

Domowe ćwiczenia usprawniające pracę ręki

Co to jest mała motoryka? To nic innego jak sprawność ruchowa ręki, umiejętność prawidłowego wykonywania ruchów precyzyjnych (czyli takich, które wymagają ruchów dokładnych, szczegółowych).

Dlaczego tak ważne jest ćwiczenie sprawności ruchowej ręki? Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla nauki pisania oraz poziomu umiejętności wykonywania precyzyjnych czynności. Sprawność ruchowa dłoni jest ściśle powiązana z mową (zarówno z artykulacją jak i komunikacją językową).

Jak to możliwe? W naszych mózgach ośrodki odpowiedzialne za mowę oraz te, które odpowiadają za ruchy dłoni, sąsiadują ze sobą. Oznacza to, że stymulując małą motorykę, stymulujemy także rozwój mowy (choć może na pierwszy rzut oka wcale tego nie widać…).

No to teorię mamy za sobą. Teraz czas na praktykę. Chciałam pokazać Wam ćwiczenia usprawniające małą motorykę, które przygotowałam dla mojego Małego podopiecznego. Każde z ćwiczeń jesteście w stanie przygotować i wykonać samodzielnie w domu. Nie będą Wam także potrzebne specjalistyczne pomoce. Zobaczcie:

  1. SZNUROWANIE KARTONU

sznurowanie ka

 

Na kawałku papieru technicznego wycięłam po jednej i drugiej stronie rząd dziurek za pomocą dziurkacza. Zadaniem dziecka będzie dowolne „sznurowanie kartonu”. Jeśli nie macie pod ręką sznurówki, wystarczy kawałek grubszego sznurka, którego końce zalepicie taśmą klejącą.

 

  • PRZYPINANIE SPINACZY DO BIELIZNY

DSCN5533

 

Potrzebujecie kilku spinaczy oraz przedmiotu, do którego można je przypinać (musi być to coś o dość cztywnych ściankach). Ja wykorzystałam plastikowe pudełko.

 

 

  • WYKLEJANIE OBRAZKA PLASTELINĄ

DSCN5534

 

Ćwiczenie znane chyba każdemu. Wystarczy kawałek plasteliny i prosty kontur obrazka, który będziemy wyklejać z dzieckiem. Wyklejamy robiąc z plasteliny małe kuleczki lub po prostu urywając jej kawałki i naklejając na kartkę.

 

 

  • NAWLEKANIE RÓŻNOŚCI NA SZNUREK

DSCN5530

Znów sznurek :) Tym razem zadaniem Malucha będzie nawlekanie przedmiotów wykonanych z różnych materiałów. Przygotowałam do tego: pociętą na kawałki plastikową rurkę do picia, kawałki materiału, kawałki tektury, kawałki folii (grubej typu worków na śmieci), pocięte kawałeczki butelek plastikowych w dwóch kształtach i kolorach (te mogą być trochę ostre, więc należy maksymalnie zabezpieczyć boki).

  • NABIJANIE KAWAŁKÓW GĄBKI 

DSCN5531

 

Małą gąbkę (ja użyłam takiej do mycia naczyń) rozcinamy za pomocą nożyczek na małe kosteczki. Teraz zadaniem dziecka jest przenoszenie kosteczek do przygotowanego pojemnika za pomocą długiej wykałaczki (gąbka z łatwością się nabija).

 

  • PRZENOSZENIE KAWAŁKÓW GĄBKI

DSCN5532

 

A teraz level hard :) Te same kawałki gąbki przenosimy za pomocą… pałeczek do sushi! Ja użyłam pałeczek przeznaczonych dla dzieci, ze specjalnym zakończeniem na końcu, które ułatwia trzymanie.

 

  • WYKLEJANIE GAZETĄ

DSCN5535

 

Na grubszej tekturce (ostatnia strona bloku A3) narysowałam szybko drogę. W zestawie oczywiście samochód – droga bez samochodu nie ma sensu :) ! Z  szarej, zwykłej gazety wydzieramy kawałki i przyklejamy tak, aby cała droga była zapełniona. Teraz auto może swobodnie jeździć:)

 

 

Miłej zabawy!

Magdalena Rybka

Artykuł zamieszczony za wiedzą i zgodą autorki (źródło: http://logopedarybka.pl/2015/10/15/domowe-cwiczenia-usprawniajace-prace-reki/#more-287)

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA