DYI

Domowa ścieżka sensoryczna


Zmysł dotyku jest jednym z trzech podstawowych (bazowych) systemów zmysłowych. O kojącej roli dotyku, nie trzeba nikogo przekonywać. Czuły dotyk, przytulanie, głaskanie czy masaże są zalecane już dla niemowląt. Jest jednak grupa dzieci nadwrażliwych na dotyk – są to maluchy, które od najwcześniejszych dni życia nie lubią się przytulać, odpychają się od rodziców i opiekunów, płaczą przy zabiegach higienicznych, kąpiel i wycieranie ręcznikiem jest dla nich udręką, mogą nie tolerować pewnych ubrań a nawet rozbierać się do naga. Zabawą stymulującą układ dotykowy (odwrażliwiającą) jest domowa ścieżka sensoryczna. Ułóż dziecku tor z dywaników, mat (łazienkowa, do jogi itp.), podkładek na stół (plecionka, filc, korek, bambus), mat antypoślizgowych pod dywan - w swoim domu na pewno znajdziesz dużo takich skarbów. Możesz wykorzystać poduchy o różnych fakturach, miski lub pudełka wypełnione różnymi elementami (piłeczki, gąbki, myjki, piórka, futerko) a nawet w przypadku małych (lekkich) dzieci plastikowe talerze i miseczki postawione do góry dnem. Chodzi o to, żeby dziecko dotykało jak największej liczby różnych faktur. Niech dziecko pełza, raczkuje, chodzi po nich - najlepiej na bosaka lub w cienkich skarpetkach. Jeśli dziecko jeszcze się nie przemieszcza, kładź je na różnych materiałach, niech dotyka rączkami, poczuje faktury całym ciałem.


Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne, ma inną wrażliwość na bodźce- nigdy nie stosujemy nic na siłę- jeśli dziecko nie chce (płacz, niepokój, ucieczka), to go nie zmuszamy. Staramy się dobierać zabawy i aktywności do jego wieku i możliwości, nie przyspieszamy - czekamy, aż dziecko będzie gotowe. U dzieci bardzo wrażliwych stosujemy metodę małych kroków: troszeczkę, krótko, do pierwszych oznak niezadowolenia.


Zdjęcia zostały zrobione w Fundacji Sto Pociech w Warszawie, w trakcie warsztatów „Integracja sensoryczna dla malucha” a także w domu podczas zabaw Poli.

Opracowała Aleksandra Charęzińska- pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, specjalista diagnozy i terapii pedagogicznej. Obecnie współpracuje ze Stowarzyszeniem dla Rodzin gdzie zajmuje się diagnozą oraz terapią SI oraz Fundacją MaMa i Fundacją Sto Pociech w Warszawie, w których prowadzi darmowe indywidualne konsultacje SI oraz warsztaty z zakresu wpierania rozwoju sensomotorycznego poprzez zabawy i aktywności (od niemowląt do uczniaków). Jest także ekspertem i doradcą ds. Memoli (na Polskę) -multisensorycznej kołysko-huśtawki.

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA