ARTYKUŁY

Jak wybrać dobry ośrodek na turnus rehabilitacyjny?

Jesli chodzi o ferty turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z autyzmem i całosciowymi zaburzeniami pokrewnymim to w zasadzie przewija się jedna nazwa firmy. Nie chcę jej tu reklamować, bo nie o reklamę chodzi.

Chodzi o pomoc, jak wybrać mimo to dobry turnus rehabilitacyjny, na co zwracać uwagę.

 

Po pierwsze wybieramy kierunek naszego wyjazdu. Każdy ma swoje plusy i minusy:

 • Morze
  Wyjazd nad morze wiąże się wieloma atrakcjami dla naszych dzieci – z największą piaskownicą i basenem. Jednak z pogodą nad morzem jest jak z loterią. Frustrujące są ciągłe opady deszczu, ale z drugiej strony, równie męczące okazują się być upały. Bez względu na pogodę, klimat nadmorski jest świetny dla maluchów (jod!). Skakanie przez zimne fale, świetnie też hartuje.
 • Jezioro
  Wypad nad jezioro jest alternatywą dla rodzin, którzy nie chcą lub nie mogą rezerwować terminów w kurortach nad morzem. Najważniejsza dla dzieci jest i tak woda, która w jeziorach ma bardziej ustabilizowaną temperaturę.
 • Góry
  Zwolennicy górskich wypraw, zostając rodzicami, nie muszą rezygnować z wędrowania. Dzieci korzystają ze świeżego powietrza, lepiej jest jednak wybierać niższe góry. Dobrze jest też zaopatrzyć się w nosidło, wózkiem niekoniecznie wszędzie dotrzemy.

 

 1. Jeśli znaleźliście konkretny ośrodek warto sprawdzić czy ktoś ze znajomych z niego korzystał. Dobrze też odwiedzić portal https://pl.tripadvisor.com/ i tam zapoznać się z opiniami innych podróżnych. Jeśli jest duzo negatywnych lub ich brak - powinna nam się zapalić czerwona lampka.
 2. Zajrzyjmy też na stronę www danego ośrodka. Unikaj ofert, które nie mają wystarczającej dokumentacji fotograficznej. Należy również unikać zakwaterowań fotografowanych z daleka - fakt ten zazwyczaj ma swój powód, którego nie dostrzegniesz.
 3. Uważaj na obliczanie dokładnej ceny. Oferty z wieloma nie dostrzegalnymi opłatami i dopłatami są podejrzane. Żądaj, aby wyliczono cenę końcową, do której na miejscu pobytu niedopłacisz ani grosza! 

 

Co jednak jest równie ważne?

 • Usytuowanie ośrodka z dala od spalin, zgiełku, ruchliwych ulic, skrzyżowań i promenady z dyskotekami. Warto jest poszukać cichej lokalizacji, o czystym powietrzu. W trosce o bezpieczeństwo naszych szkrabów upewnijmy się, czy teren jest ogrodzony i czy wychodząc z posesji, nie będziemy wkraczać od razu na ruchliwą ulicę.
 • Przed rezerwacją przejrzyjmy mapę i sprawdźmy, ile wynosi odległość od ośrodka zdrowia czy najbliższego sklepu. Jest to ważne w przypadku, gdy dziecku będzie coś dolegać. Wyjeżdżając nad morze, zawsze pytajmy o odległość kwatery od morza. Odległość tę trzeba będzie pokonywać każdego dnia, nieraz kilka razy, z dziećmi i z całym ekwipunkiem na plażę.
 • Dobrze jest też popytać o samo zejście na plażę. Niektóre są bardzo strome, z mnóstwem schodów, więc może odpaść opcja przemieszczania się wózkiem. Poza tym zdarza się, że plaże są wąskie i kamieniste.
 • Jadąc w góry, rozpatrzmy dojazd do miejsca noclegowego (czy nie jest położone zbyt wysoko).
 • Szukając kwatery, zawsze pytajmy o udogodnienia dla rodzin z dziećmi (np. łóżeczka turystyczne, wanienki, zabawki) . Coraz częściej możemy natrafić na miejsca z placami zabaw przy budynku, ale też z salą zabaw wewnątrz. Jest to świetna alternatywa w razie niepogody! Starsze dzieci będą zainteresowane boiskami do gry.
 • Zwróćmy uwagę na wyżywienie – czy oferowane posiłki są dostosowane do dzieci i gdzie znajdują się najbliższe jadłodajnie. Ważna jest też możliwość skorzystania z aneksów kuchennych wraz z ich wyposażeniem. Pamiętajmy o dopytanie o diety o czy ewwentualnie diety nie są dodatkowo płatne!

Zapoznając się z samym ośrodkiem warto zapytać o takie rzeczy jak:

 • czy istnieje możliwość wykupienia posiłków i w jakiej postaci,
 • czy hotel posiada basen,
 • czy są na jego terenie restauracje, bary - pamiętajmy, nasze dzieci sa na wakacjach, czasem też chcą zjeść gofra,lody czy wypić sok
 • czy hotel posiada parking dla gości - dopytajmy czy jest płatny.

Ważne jest także wyposażenie samego pokoju. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • zmiana pościeli
 • łazienka w pokoju
 • telewizor i darmowe wi-fi
 • aneks kuchenny - ważny szczególnie w przypadku dzieci "dojadających" czy będących na diecie

 

Oczyiście nalezy również sprawdzić terapie - ile ich będzie, czy będzie mozna umawiać się z rehabilitantem na inne godziny (pamiętajmy, że dzieci nie zawsze chcą pracowac na terapii, a wtedy szkoda, by zajęcia przepadły).

 

Jeśli macie uwagi - piszczie.

PATRONAT

Ogólnopolska baza specjalistów

 

REKLAMA