Okulista czy optometrysta - kiedy i do kogo?
Optometrysta jest odpowiedzialny za prawidłowy dobór soczewek kontaktowych, a także edukacje pacjenta w zakresie higieny pracy układu wzrokowego. Ponadto, w ramach poszerzania swoich umiejętności i kwalifikacji, optometrysta prowadzi z pacjentem ćwiczenia wzrokowe lub skupia się np. na dopasowaniu indywidualnych soczewek kontaktowych, czy doborze pomocy optycznych u pacjentów słabo widzących.
Z optometrią związana jest optometryczna terapia widzenia. Jest to terapia całej drogi jaką pokonuje informacja wzrokowa od oka do mózgu. Niewłaściwe ustawienie oczu czy zaburzenia podstawowych funkcji wzrokowych często wynika z zaburzeń przewodzenia bodźca wzrokowego.
Obok optometrysty możemy postawić kontaktologa specjalizującego się w doborze soczewek kontaktowych.
Wiele dolegliwości związanych z układem wzrokowym jest przede wszystkim spowodowanych nieskorygowanym lub niepoprawnie skorygowanym błędem refrakcji. Konsultacja optometrysty powinna wykluczyć tę możliwość. Gdy okaże się, że pomoc optometrysty jest niewystarczająca, a zastosowanie pomocy wzrokowych nie przynosi pożądanej ulgi, uzupełnienie badań optometrycznych wizytą u okulisty jest konieczne.
Ortoptysta
Ortoptysta “zajmuje się diagnozą i rehabilitacją wybranych funkcji wzrokowych, zwłaszcza zaburzeń widzenia obuocznego i zaburzeń ruchomości gałek ocznych. Wspomaga pracę okulisty w procedurach diagnostycznych dotyczących chorób oka i systemu wzrokowego”.
Orto znaczy prosty, a ortoptysta funkcjonuje w rodzicielskiej świadomości jako specjalista od prostych oczu. Zatem głównie niedowidzenie, zez i co z nimi związane zaburzenia widzenia oboczne rehabilituje ortoptysta.
Optyk
Optyk “zajmuje się wykonywaniem okularów dla indywidualnych potrzeb klientów oraz konserwacją i naprawianiem uszkodzonych. Okulary wykonuje na podstawie recepty wystawionej przez lekarza okulistę, lub na podstawie samodzielnie przeprowadzonych badań. Coraz częściej bowiem optycy kończą studia podyplomowe i kursy zawodowe dające im uprawnienia do wykonywania czynności optometrysty”.
Optyk zatem “robi” okulary i może mieć uprawnienia by dobierać moce szkieł okularowych.