ARTYKUŁY

Nie takim prezentom!

Świeta tuż tuż i pewnie zastanawiasz się co kupić swojemu dziecku na prezent.

Tym razem podpowiemy Ci, czego na 100% NIE kupić ;)

 

1. Wszystko, co wykonane jest z ołowiu lub rtęci

Żadne dziecko nie powinno otrzymać prezentu z ołowiu lub rtęci. Brzmi to oczywiście absurdalnie, ale rzeczywiście nadal trzeba uważać przy zakupie zabawek z czego sa zrobione. Wiele bowiem zabawek sprowadzanych zza granicy wykonanych jest z metali toksycznych.

2. Tanie podróbki prawdziwych zabawek

Dzieci z autyzmem mają wspaniałe wizualne wyobrażenia rzeczywistości. Trudno będzie więc przekupic je tania podróbką zabawki podobnej do super wymarzonego prezentu. Nalezy wic albo kupić ten prawdziwy albo wybrac coś innego. Dziecko ze spektrum autyzmu nie nabierze się na podróbkę. Prawdziwy superman jest prawdziwym supermanem a nie chińską podróbką tego supermana. Tak samo z klockami lego. Nie da się ich podrobić. Nie pasują po prostu, mimo że sprzedawcy nam to wmawiają.

3. Zabawki, które są odpowiednie do wieku ale nie niepożądane!

Tak, masz rację, dziesięć lat to prawdopodobnie nieodpowiedni wiek dla lokomotywki Tomek. Ale też święta to niezbyt właściwy czas, by nalegać na te właściwe dla wieku. No bo sam pomyśl - jak byś się poczuł, gdybyś odpakował prezent, który jest “odpowiedni do Twojego wieku” ale z drugiej strony taki, którego nigdy nie chciałeś mieć?  

4. Zabawki wymagające interakcji społecznej lub werbalnych Umiejętności

Istnieje wiele zabawek przeznaczonych do budowania umiejętności, które autystyczne dzieci potrzebują najbardziej. Istnieją gry towarzyskie, słowne, gry do nauki czytania, gry, aby uczyć dzielenia ... i wszystkie z nich są wspaniałymi narzędziami do nauczania. Ale święta nie służą do nauczania - jest to czas zabawy. Jeśli twój prezent wymaga od dziecka z autyzmem by znalazło partnera do interakcji - prawdopodobnie zrobi to raz i nigdy więcej. Dlatego wyszukaj prezent. który może, ale nei musi byc uzywany z innymim (klocki, lalki itp). W ten sposób dziecko z autyzmem może korzystać z nich samodzielnie, lub nauczyć się nowych umiejętności podczas gry wspólnej.

5. Zabawki, które wymagają zaangażowania zdolności motorycznych dziecka

Dzieci z autyzmem mogą być bardzo aktywne i mogą bardzo lubić trampoliny, huśtawki i zjeżdżalnie. (W rzeczywistości, wersje do mieszkania mogą być wspaniałymi prezentami gwiazdkowymi). Jednak większość dzieci z autyzmem ma również problemy z motoryką małą i dużą, stąd unika zabaw z tym związanych. Tak więc należy unikać prezentów, które wylądują gdzies na dnie szuflady, jako postrach małego dziecka z autyzmem.

6. Zabawki, które wyzwalają sensoryczne przeciążenia

Wiele dzieci z autyzmem mają nadwrażliwości sensoryczne, które sprawiają, że niektóre zabawki i tekstury materiałów są trudne do bardzo trudne do dotykania. Niektóre dzieci unikają na przykład plasteliny, inne ciastoliny, inne piasku kinetycznego, jeszcze inne gumowatych faktur.  Trzeba również wziąć pod uwagę, czy dla dziecka znośne sa na przykład zapachy flamastrów czy kredek, farb. Dziecko może również unikać zabawek robiących hałas, świecących zbyt mocno czy w inny sposób drażniący zmysły.

7. Pokarmy, które powodują przerwanie diety

Wiele dzieci z autyzmem jest na specjalnej diecie. Oznacza to więc, że prezent w postaci np. czekolady może być poważnym problemem. Dziecko bowiem bardzo chce ją zjeść, ale rodzic sprzeciwia się. Tak więc przed daniem prezentu tego typu najlepiej skontaktować się z rodzicami i upewnić, że taki prezent będzie właściwy.

8. Zabawki, które “nakręcają” dziecko  obsesyjnie

Istnieje cienka linia między obsesją i namiętnością. A w przypadku dzieci z autyzmem bardzo łatwo tę cienką linię przekroczyć. I tak na przykład prezent w postaci karty z piłkarzem. To może być wspaniały podarunek. Ale karta ta może stać się obsesją: dziecko może liczyć karty całymi godzinami, sortować je, układać i wtedy taki prezent nie spełnia swojej roli.. Najlepiej zweryfikować pomysł z rodzicami, by nie dać prezentu, który zafiksuje dziecko całkowicie.

9. Produkty, które nie wymagają interakcji

Dla dziecka z autyzmem to prawdziwe wyzwanie, by w jakikolwiek sposób przebywać i prowadzić interakcję w społeczeństwie przez cały czas. Najprościej więc zniknąć i zamknąć się w swoim świecie. Zabawki takie jak gry wideo, odtwarzacze MP3, telefony komórkowe i tym podobne są specjalnie stworzone, aby pomóc ludziom, by zniknąć w swoim świecie. Należy jednak rozważyć czy nie lepiej zakupić np. X-box czy inna konsolę, która umożliwia grę z inną osobą.

10. Wszystko, co spowoduje, że rodzice zwariują :)

Czyli wszystkie inne prezenty, które nie zostały ujęte w poprzednich kategoriach. Tu możemy ując np. zabawki z drażniącymi dźwiekami.

 
 

Wesołych świąt i dobrego wyboru prezentów ;)

 

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA