ARTYKUŁY

"Atypowy" - dlaczego trzeba obejrzeć?

 
źródło: Netflix
 

Nowy sezon serialu Atypowy mielismy okazję obejrzeć w piątek, 7 września.

Fani znów zobaczyli Sama granego przez Keira Gilchrista, który wspaniale wciela się w rolę nastolatka z autyzmem.

Co więcej w tym sezonie?

Po pierwsze musimy podkreslic, że aktor grający Sama nie ma ASD, a więc odgrywanie roli osoby z autyzmem na pewno sprawiało mu sporo trudności. Tak więc w drugim sezonie obok Sama pojawiły sie prawdziwe osoby z autyzmem - członkowie grupy wsparcia, którą prowadzi nowa postać, Pani Whitaker (Casey Wilson). W tym sezonie bierze udział aż 8 aktorów z ASD.

Autorzy serialu postawili tym razem nie tylko na pokazanie rodziny osoby z autyzmem, ale także na sama społeczność i przybliżenie autyzmu jako takiego. 

Licealisci z autyzmem maja mozliwość dzielenia się swoimi obawami, ale tez sukcesami w bezpiecznym, wyrozumiałym środowisku. "Kto jeszcze dokonał czegoś w tym tygodniu?" Pani Whitaker pyta grupę w filmie. Lilly (Nikki Guttman) podnosi rękę i odpowiada: "Poszłam do nowego dentysty!"

żródło: Netflix

Aktorzy grający w filmie pochodzą z The Miracle Project. Jest to bardzo integracyjny program teatralny, filmowy i ekspresyjny dla młodych osób niepełnosprawnych.

Domonique Brown, który gra postać o imieniu Jasper, wyjaśnia w filmie, że gra od kilku lat. Inny członek grupy rówieśników Sama, Nikki Guttman, mówi: "Lubię grać w tej grupie rówieśniczej, ponieważ mam autyzm i mamy podobieństwa, i możemy odnosić się do siebie nawzajem".

żródło: Netflix

Netflix przedstawia postacie z ASD grane przez aktorów z ASD i nie powinno to być bagatelizowane. Wszystkiie problemy pokazywane są bardzo szczegółowo i ekspresyjnie. 

Spencer Harte, która gra Sabrinę, wspomina: "Kiedy po raz pierwszy dowiedziałem się, że jestem w serialu Nietypowy , czułam się bardzo zaszczycona i to było spełnienie marzeń".

"Najbardziej satysfakcjonujące w pracy nad Nietypowym jest po prostu przełamanie stygmatyzacji wokół autyzmu" - mówi Layla Weiner, która gra Amber w serialu.

Netflix na YouTube

Jak podkreśla Hall z The Miracle Project, "Aktorstwo to doskonałe połączenie- osoby z niepełnosprawnościami i bez nich spotykają się razem". A w Atypical, aktorzy z autyzmem i aktorzy bez będą dzielić się scenami i spotykać się, by opowiedzieć historię.

I ta grupa rówieśników wydaje się świętować indywidualność każdego członka, pod koniec dnia. "Dobrze być wyjątkowym" - mówi Guttman. "Gdybyśmy wszyscy byli doskonali, wszystko byłoby nudne, wiesz?"

PATRONAT

Ogólnopolska  baza specjalistów

 

REKLAMA